Emma Donoghue - Room

27. března 2016 v 10:27 | Lucretia |  Books
Autor: Emma Donoghue
Název: Room (Pokoj)
Nakladatelství: Picador (2010)
Počet stran: 400
Pro pětiletého Jacka je Pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, kde vyrůstá, kde žije v bezpečí se svou Mami. Celý den si hrají, učí se, cvičí nebo si čtou. V noci ho Mami ukládá do bezpečí Skříně. To proto, aby ho neviděl Čert, který za ní občas v noci přichází...

Poprvé jsem se o tomto příběhu doslechla, když jsem seděla ve tři ráno zařezaná u jídelního stolu v kuchyni, s párátkama zaraženými mezi očními víčky a sledovala předávání Oscarů. Příběh Room byl tedy zfilmován a herečka v hlavní roli za něj dostala Oscara. Z ukázek jsem ještě moc nevěděla o čem to celé vlastně je ale nějakým způsobem se mi to zalíbilo a velmi brzy jsem se na film podívala. Přišel mi skvělý. Tak jsem se rozhodla, že se podívám po knize.

Když jsem si četla český překlad děje knihy tak jsem se trochu zhrozila. Jack žije se svou Mami? Čert? Ne, tohle mi nesedělo. V originále totiž Jack žije se svou Ma a navštěvuje ji Old Nick, což mi sedělo mnohem více a knihu jsem si objednala v originále.

Do čtení jsem se ponořila skoro okamžitě a bylo těžké knihu odložit. Co by ste ale měli vědět než se rozhodnete knihu číst je, že je vyprávěná z pohledu pětiletého Jacka. Proto je jeho matka prostě jen Ma a nedozvíme se její jméno. Zvyknout si na vyprávění Jacka nebylo tak těžké, občas jsem si i procvičovala angličtinu když jsem hledala chyby v tom, co říká.

Z příběhu samotného, jsem měla husí kůži. Protože až u knihy jsem si plně uvědomila, jak je takové nebezpečí plně
reálné. Abych Vás už teda trochu zasvětila. Ma nežila vždy v pokoji. Byla to normální dívka, 19 letá studentka která byla ve špatné chvíli na špatném místě. Zřejmě si ji jednou Old Nick vyhlídnul na parkovišti, napovídal ji něco a psovi co potřebuje pomoct a poté ji omráčil a odvezl do onoho pokoje. Který pro Vaši představu vypadal nějak takto:Pokoj je taková nedobytná pevnost. Zvukotěsná, s ocelovými dveřmi na kód a malým střešním okýnkem které je samozřejmě taky z nějakýho speciálního materiálu aby nešlo rozbít. Co vidíte z venku? Obyčejnou kůlnu na zahradě obehnanou vysokým živým plotem.
Co si o tom celém myslí Jack? Nic. Pokoj je realita, pokoj je jediné reálné místo. Vše co vidí v televizi je jen v televizi a není to reálné.

Chtěla bych o této knize psát víc a víc ale nechci Vám to celé prozradit. Prostě jsem si knihu zamilovala, nechala ve mě stopu a těším se, až se k ní někdy zase vrátím. Myslím, že knihu můžete buď milovat nebo nenávidět podle toho, co jsem četla v recenzích na Goodreads. Každopádně ji dejte šanci a uvidíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rohan Rohan | Web | 27. března 2016 v 10:39 | Reagovat

Já už se na ten film chtěla podívat tak dva měsíce zpátky, ale pořád mě od toho něco táhne :D. Kniha mi zní dost dobře a znáš mě, když jsem četla to o tom hledání chyb, samozřejmě si ji musím hned stáhnout, abych mohla být hnidopich :D. Achjo. Dík za supr recenzi, možná mě to konečně postrčí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama